ÇGD: Mesleğimizin üzerine herhangi bir gölge düşürecek adımlardan önce gazeteciler uzak durmalıdır

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için gazetecilerle Roma’ya yaptığı tartışma yaratan geziye ilişkin açıklama yaptı. ÇGD, “halkla ilişkiler faaliyetleri”ni gazetecilik faaliyetinden ayırt etmek gerektiğini hatırlattı. 

İmamoğlu’nun 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için gazetecilerle Roma’ya yaptığı gezinin belediye bütçesinden karşılanması tepkilere neden olmuştu. Söz konusu gezide gazetecilerin gitseler dahi masraflarını kendilerinin veya kurumlarının karşılaması gerektiği vurgulanmıştı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği de tartışmalara ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

“Son dönemde gazetecilik mesleğinin etik değerlerine dair tartışmalar yaşanmaktadır. Başta iktidar olmak üzere siyasilerin dönem dönem gazetecilik mesleğine olan saldırılarının yıllardır sürdüğü bilinmektedir. Bu çerçevede gazetecilik yapan meslektaşlarımızı yıllardır tartışılan ve eleştirilen konularda daha hassas ve dikkatli davranmaya, evrensel gazetecilik ilkelerine uymaya davet ediyoruz. Meslektaşlarımıza, gazeteciliğin kamusal sorumluluğundan ödün vermememiz ve “halkla ilişkiler faaliyetleri”ni mesleki sorumluluklarımız gereği gazetecilik faaliyetinden ayırt etmemiz gerektiğini hatırlatıyoruz. Mesleğimizin üzerine herhangi bir gölge düşürecek adımlardan önce gazeteciler uzak durmalıdır.”


TIKLAYIN – Ahmet Hakan: Erdoğan’ın gezilerinde otel ve yemek parasını gazeteciler ödüyor

TIKLAYIN | Faruk Bildirici’nin yazısı – Roma gezisi, davetli gazetecilik ve Murat Ongun’un yanıtı

TIKLAYIN – Ertuğrul Özkök: 31 Mart Türkiye’sinin yeni medyası; İmamoğlu’nun B-737’sindeki gazeteciler

TIKLAYIN – Faruk Bildirici: Ahmet Hakan’ın bilmezliği ve İBB gezisindeki çelişkiler

TIKLAYIN – İmamoğlu’ndan Roma gezisi açıklaması: İlk kez gazetecileri İBB bütçesiyle getirdiğimiz organizasyon yaptık, yadırganacak bir tarafı yok

TIKLAYIN – Gazeteci Nagehan Alçı: Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde de resmî gezilere katıldım, biz o uçakta şarap içerdik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir