Dolarda tatil dönüşü yükseliş

Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın sürede 32-32,7 bandında genel olarak yatay seyrederken iki işlem gününe sahip kısa haftada veri gündemi ve küresel faiz kararları takip edilecek.

İç gündemde bugün Hazine mayıs ayı bütçe ve borç stoku verilerini, TÜİK de haziran ayı tüketici güven endeksi verilerini açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün Londra’da uluslararası yatırımcılarla temaslarda bulunacak. Şimşek’in temasları Cuma gününe kadar devam edecek.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Şimşek, portföy yatırımcıları, başlıca küresel yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşları ile bir araya gelecek.
Küresel yatırımcılar ise bugün İngiltere, İsviçre ve Norveç merkez bankalarının faiz kararlarını izleyecekler.

İngiltere ve Norveç Merkez Bankası’nın faizleri bugün sabit tutması bekleniyor. İsviçre Merkez Bankası’nın ise bugün politika faizini üst üste ikinci kez 25 baz puan düşürmesi bekleniyor.

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dolar/TL’de bu sabah saat 08.42 itibarıyla kotasyonların orta noktası 32.58 seviyesindeydi. Kurda yaşanan sınırlı dalgalanmaya rağmen, nisan ve mayıs gibi haziran ayının ilk bölümünde de TL’de dolara karşı anlamlı bir değer değişimi görülmedi.
Bu ay itibarıyla önce gelişmekte olan ülke sepetinde ilgili ülkelerde gerçekleşen seçim sonuçları, ardından ABD istihdam ve TÜFE verisiyle TL’de günlük yabancı giriş çıkışı içeren hareket görüldü. Yerel seçim sonrası açılan TL lehine pozisyonların sınırlı bir bölümünün kapatılması da TL’yi dalgalandırdı.

İşlemciler TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerine giriş çıkışlarını benzer şekilde yansıtmaya yeni yeni başladığını, bunun da sağlıklı bir hareket olduğunu söyledi.

Bu hafta ilk üç işlem günü resmi tatil nedeniyle Türkiye piyasaları kapalıydı. ABD piyasaları da benzer şekilde dün kapalı idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir